بسم الله الرحمن الرحیم

کتاتب باید هلو باشد

تبلیغات

43 تفریظ رهبر انقلاب

*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

یک روایت استثنایی

نویسندگان

کتاب خبر اثر آقای یونس شکر خواه

دوشنبه, ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۳، ۰۱:۰۶ ب.ظ

در پیش گفتار این کتاب می خوانیم:

پیشگفتار


در مقام مقدمه، یادآوری پنج نکته ضرورت دارد:
1. فراهم آمدن این کتاب مدیون همه آثاری است که در باب ادبیات روزنام هنگاری نگاشته و یا ترجمه شده اند. من، قدردان خالقان این آثار هستم و یافته های این نوشته را متعلق به آنان می دانم.
2. فهرست سی اثر در پایان کتاب ارائه شده است، من سطر به سطر آن ها را خوانده ام و از آن دریاهای بسط و عمیق مرواریدهایی صید کرده ام محک نخورده، اما بی دریغ، پیشکش، همه کسانی که برگردن دانش ارتباطات و روزنامه نگاری این مرز و بوم حق دارند.
3. تأکید می کنم که مکاشفه ای در میان نیست و چون چنین است، کاست ی ها را می پذیرم و بایسته های اثر را از آن طلایه داران این عرصه می دانم، اما وجود کاست یها به دو دلیل است:
الف: انگیزة من، و تأکیدم بر اینکه آنچه را که تدریس می کنم، مکتوب کنم.
ب: و همان زمان، به این دلیل که کوشیده ام تا تجربة حرفه ای خود را، که حالا، در هنگام نوشتن این اثر، از یک دهه متجاوز شده است، به بوتة نقد صاحب نظران و همکاران بسپارم.
  4. این کتاب به معنی اخص کلمه « تألیف » است. زیرا که  تألیف رخلاف باور رایج، دقیقاً به تهیة آثاری اطلاق می شود که با استفاده ،از منابع فراهم می آیند و صورت واحدی برخوردار می شوند و  در عین حال، نظر نویسنده در گردآوری و عرضة مطالب دخالت هدفی دوگانه دارد: « تألیف » می کند. و باید بیفزایم که این
الف: انتقال ساخت و. ماهیت خبر به افراد تازه کار.
ب: به چالش کشاندن نگاه کلاسیک، سنتی و حرفه ای به خبر.

5. و بالاخره، اگر لطف و همت همکارانم در و سید فرید قاسمی محقق ارجمند « مرکز گسترش آموزش رسان هها » به دست نمی آورد. از آقایان محمود الله وردی مسئول محترم تاریخ مطبوعات و دبیر شورای نویسندگان فصل نامه رسانه به خاطر اهتمام ویژه ای که در انتشار این اثر به خرج  دادند، صمیمانه سپاسگذاری می کنم.

یونس شکرخواه
تهران. بهار 1374

دانلود 750KB به صورت PDF

۹۳/۰۲/۲۲

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی